Su Kaçağı Tespiti

Fazla değil, on sene öncesine dönecek olduğumuz zaman su kaçağı tespiti işlemlerinin, bu sorunu yaşamış olan kişiler üzerindeki etkileri, birçok kişinin bu sorunu “kabus” olarak algılaması için yeterli sebepler vermiş olduğunu söyleyebiliriz. Tabi ki bu durumun günümüz için geçerli olmadığını belirtelim.

Cihazla Su Kaçağı Tespiti

Günümüzde cihazla su kaçağı tespiti yöntemleriyle bu kabus sorunun çözümü oldukça basit ve pratik bir hal almıştır. Günümüzde su kaçağı tespitleri birden fazla yöntem ile, sorunun ne şekilde ve nerede meydana geldiğinin analiz edilmesiyle, kısa sürelerde gerçekleşebilmektedir. Su kaçağı tespiti işleminde kullanılan yöntemler hakkında kısaca bahsedecek olursak, ilk olarak kameralı yöntemleri anlatmamız gerekir. Kameralı yöntemler boruların içlerinin bir kamera yardımı ile görüntülenmesi esasına dayanır ve amaç boru içerisindeki çatlakları tespit ederek, soruna noktasal bir müdahale gerçekleştirmek olarak tanımlanabilir. Bu yöntem dışında kullanılan akustik yöntemler vardır ki, su kaçağı tespitinde oldukça etkili olduğu söylenebilir. Akustik yöntemler, ses dalgalarının yoğunluğundan yararlanılarak kaçağın yerini tespit etme esasına dayanır ve daha geniş alanlarda kullanılabilirliği söz konusudur. Bu yöntem dışında son olarak bahsedeceğimiz yöntem termal kameralar yardımı ile yapılan su kaçağı tespitleridir. Termal yöntemler genellikle evlerde ıslak zeminlerde, boru hattının görünmeyen yerlerdeki güzergahını belirlemede, küvet altı sızıntı sorunlarında ve çatı katlarında meydana gelen sızıntıları bulma konusunda aktif olarak kullanılmakta ve etkili sonuçlar vermektedir. Isı farklarından yararlanılarak elde edilen veriler ışığında sorunun yerini noktasal olarak tespit etmek mümkündür. Sorunun yerini belirledikten sonra yukarıda bahsini ettiğimiz 3 yöntem ile sadece sorunlu bölgeye müdahale amaçlanır. Bu sayede kırmadan su kaçağı tespiti işlemi gerçekleşmiş olur.

Cihazla su kaçağı tespit işlemlerinde tahminlere yer yoktur, bütün işlemler veriler ışığında yapılır bu yüzden kırmadan su kaçağı tespiti hem zaman, hem iş yükü ve maliyet açısından oldukça faydalı yöntemler olup, kullanıcının bu sorundan en kısa sürede kurtulmasını hedefler. Çünkü su kaçağı tespit işlemlerinde uzayan süre, beraberinde birçok sorunu da getirmektedir

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*


Su Kaçağı Servisi TIKLA ARA
Call Now ButtonTıkla ARA : 0551 231 83 55